تبلیغات
کد متحرک سازی عنوان وب سایت
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اتاق بهداشت - هفته مبارزه با سرطان
به اتاق خانم بهداشت خوش آمدید. به دلیل به روز بودن از مطالب سایر صفحات هم دیدن فرمایید . متشکرم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.


http://s1.picofile.com/file/8261769534/%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86.jpg

دوستان عزیز می دانید که  ۸ الی ۱۵ بهمن ماه  هفته مبارزه با سرطان نام گذاری شده است. هر فردی با شنیدن نام این بیماری یاد درد های مزمن و درمان های شیمیایی می افتد. متاسفانه این بیماری امروزه بسیار گسترده در سطح جهان و به خصوص ایران شیوع پیدا کرده است. مراقبین سلامت در هفته مبارزه با سرطان به آموزش بیماری سرطان و روشهای پیشگیری و درمان سرطان با استفاده از وسایل کمک آموزشی صوتی و تصویری اقدام می نمایند. 


سرطان

تقسیم نامتعارف سلول‌های بدن را می گویند. سلول‌های سرطانی سازوکارهایی متفاوت از تقسیم و رشد سلول‌های بدن دارند. علت دقیق این موضوع هنوز مشخص نیست.

مبارزه با سرطان

سرطان ها ، از مهم ترین بیماریهای غیرواگیر و دومین عامل شایع مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشورهای در حال توسعه است . در حال حاضر سرطان عامل ۱۲% مرگ و میر در جهان است و در سالهای آینده روند رو به رشدی خواهد داشت . انتظار می رود تعداد موارد جدید در دنیا به ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد که حدود ۶۰% این موارد جدید در کشورهای کمتر توسعه یافته جهان ایجاد میشود. تغییر در سبک زندگی، کنترل نسبی بیماریهای واگیر، افزایش عمل خطر محیطی و مسن شدن جمعیت، از عوامل بیماری سرطان در چند دهه اخیر محسوب می شوند .
در ایران سومین عامل مرگ ومیر است وسالانه بیش از ۳۰۰۰۰ نفر در کشور جان خود را در اثر این بیماری از دست می دهند . تخمین زده می شود که بیش از ۷۰۰۰۰ مورد سرطان جدید در کشور اتفاق می افتد . از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی انتظار می رود موارد بروز سرطان در دهه آینده به دو برابر افزایش یابد . بررسی های دانشمندان نشاندهنده آن است که بیش از یک سوم تمام موارد سرطان ها قابل پیشگیری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زودهنگام بالقوه درمان پذیر می باشند .

مبارزه با سرطان

سرطانها علایم متفاوتی دارند که معمولاً مربوط به محل ضایعه است به طور کلی توصیه می شود در صورت ظهور علائم زیر به وجود سرطان مشکوک شده و فرد توسط پزشک تحت بررسی بیشتر قرار گیرد .

• ۱٫ کاهش وزن غیرقابل توجیه بیش از ۱۰% وزن بدن در طی شش ماه
• ۲٫ تب بدون علت (دمای بیش از ۳/۳۸ بدن بدون تشخیص عوامل عفونی )
• ۳٫ تغییر طولانی مدت (بیش از سه هفته ) در اجابت مزاج در افراد مسن و یا وجود خون مخفی در مدفوع
• ۴٫ خونریزی و ترشح غیرطبیعی ( به غیر از خونریزی ماهیانه ) از واژن در زنان بخصوص بعد از ۴۰ سالگی و بعد از یائسگی
• ۵٫ خونریزی یا فرو رفتگی نوک پستان ، فرورفتگی پوست پستان و یا وجود توده ای در پستان که بزرگتر شده و یا در طی دو دوره پیاپی عادت ماهیانه ثابت باقی بماند .
• ۶٫ وجود غده های زیر جلدی بدون درد و در حال بزرگ شدن ( به مدت بیش از ۲ هفته )
• ۷٫ زخمی که بهبود نیابد (در طی سه ماه ) خصوصاً در نواحی در معرض نور آفتاب یا در محل عفونتهای طولانی مدت یا در محل سوختگی قدیمی
• ۸٫ هر گونه تغییر در اندازه ، شکل ، رنگ و … در خال های پوستی
• ۹٫ سرفه های طولانی مدت با یا بدون خلط خونی همراه با کاهش وزن
• ۱۰٫ سیری زودرس و کاهش اشتها به همراه کاهش وزن
• ۱۱٫ خشونت صدا

مبارزه با سرطان

عوامل عمده خطرساز ابتلا به سرطان ها عبارتند از :

• مصرف دخانیات (سیگار یا قلیان) – مصرف الکل – برنامه غذایی ناسالم(عدم مصرف میوه و سبزی و مواد دارای فیبر به اندازه کافی) – چاقی – کم تحرکی- عوامل ارثی و ژنتیکی – عوامل سرطان زای محیطی مانند آزبست – فلزات سنگین – آلودگی غذاها -پرتوهای یون ساز مثل اشعه ایکس – اشعه ماورای بنفش – مصرف برخی از داروها – اشعه درمانی – عفونت های مزمن

مبارزه با سرطان

بنابراین مورد انتظار است مردم عزیز ضمن رعایت شیوه زندگی سالم و اجتناب از عوامل خطر در صورت مشاهده هر یک از علائم مشکوک به پزشک مراجعه نمایند و بطور دقیق و کامل شرح حال و سابقه بیماری را در خود یا افراد فامیل برای کادر پزشکی بیان نمایند تا انشاء اله موارد ابتلا به بیماریهای سرطانی کاهش یافته یا در همان مراحل اولیه شکل گیری بیماری تشخیص داده شده و جهت درمان اقدام لازم به عمل آید .

پمفلت مبارزه با سرطان دستگاه گوارش و پیشگیری از آن

برای  مشاهده در اندازه واقعی روی تصویر کلیک کنید.

مبارزه با سرطان

مبارزه با سرطان

مراقبین سلامت محترم با توجه به مقطع تحصیلی دانش آموزان می توانند از روشهای مختلفی برای آموزش مبارزه با سرطان،  از جمله نصب تراکت های سرطان، فیلم و انیمیشن های آموزشی و … استفاده کنند.

سرطان ها انواع مختلفی دارند: سرطان معده، سرطان رحم، سرطان سینه، سرطان مثانه و …

اما روش ها و راههای پیشگیری تقریبا” مشابهی دارند که با رعایت آنها فرد می تواند ریسک و احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

برنامه های کمک آموزشی برای استفاده مراقبین سلامت در هفته مبارزه با سرطان

اسلاید آشنایی با سرطان پروستات مناسب برای دانش آموزان متوسطه دوره دوم-پسر

اسلاید آشنایی با سرطان رحم مناسب برای دانش آموزان متوسطه دوره دوم -دختر

اسلاید جامع و کلی با موضوع سرطانها با پیوند فایلهای ویدئویی بسیار مفید.مناسب دانش آموزان و اولیا

رمز فایلهای فشرده :  www.behdashtiha.com
طبقه بندی: تقویم مناسبتهای بهداشتی، مطالب بهداشتی و پزشکی، آیا می دانستید بهداشتی،

تاریخ : یکشنبه 10 مرداد 1395 | 05:06 ق.ظ | نویسنده : منصوره بوجاران | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • لیونکس