تبلیغات
کد متحرک سازی عنوان وب سایت
فاتولز - جدیدترین ابزار رایگان وبمستر
اتاق بهداشت - هفته بهداشت روان گرامی باد.(آموزش سلام کردن)
به اتاق خانم بهداشت خوش آمدید. به دلیل به روز بودن از مطالب سایر صفحات هم دیدن فرمایید . متشکرم

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

دوستان بهداشتی این روزها بچه ها هر کاری رابا بازی کردن بهتر یاد میگیرند پس بهتره مثل بچه ها باشیم تا بتوانیم بهتر و کاربردی تر آموزش بدهیم .سلام کردن واژه ی مهم و ارتباطی هر انسانه در اینجا هشت روش آموزش برای سلام کردن را آوردیم .امیدوارم بهره ببرید و برای شادی روح خانم حقیقی عزیز دعا نمایید.


بازی 1)

از کودک بپرسید که آیا همه ی انسان ها سلام می کنند؟ با یک تمرین ساده او را به نتیجه برسانید.

از او بخواهید که نشان دهد که مادر ، پدر، مادربزرگ، پدر بزرگ، دایی و یا خاله چگونه به آنها سلام می كنند؟ حالا بپرسید وقتی یكی از دوستان پدرشان به دیدن آنها می آید چگونه سلام می كنند؟ با آقای فروشنده و یا آقای رفتگر محله چطور؟ به این طریق چگونه سلام كردن با افراد مختلف را به آنها نشان داده ایم.

بازی 2)

با کودک خود یک نمایش لذت بخش اجرا کنیم. می توانید هر کدامتان نقش های مختلف را بگیرید. مثلا نقش دو دوست، یا نقش دو نفر که مدت هاست همدیگر را ندیده اند، یا نقش فروشنده و مشتری و خیلی نقش های دیگر که انواع سلام کردن ها را بر طبق آن شاهدش خواهید بود. حتما بچه ها از این بازی لذت خواهند برد و شور و هیجان سلام کردن های مختلف آنها را به وجد خواهد آورد.

بازی 3)

این بازی برای محیط هایی که بیش از دو بچه حضور دارند هیجان بیشتری خواهد داشت. دو دست خود را به هم بدهید و شکل یک دایره را بسازید و از کودک خود هم بخواهید که این کار را انجام بدهد. بعد بگویید که این مثلا یک حباب است. بعد هر کدام از حباب ها (یعنی خودتان و هر کدام از بچه ها) در همان حالت بچرخید و راه بروید و به محض برخورد با هم مثلا بترکید و این کار را با باز شدن دست هایتان انجام دهید. بعد از این مرحله باید آن دو حبابی که با هم برخورد کرده بودند با هم دست بدهند و سلام کنند و یک حباب بزرگتر بسازند. این سلام و دست دادن بعنوان قانون ابتدایی تشکیل حباب جدیده!

بازی 4)

یک عروسک –ترجیحا عروسک نمایشی باشد- رو به کودک نشان دهید و به او بگویید که اسم این عروسک «سلام» هست و ناراحته چون اسمش رو همه به زبون نمیآرند. بعد از کودک بخواهید تا اسمش را تکرار کند و بعد به او بگوید که خیلی اسم زیبایی دارد. حالا فرصت خوبی پیش میآید تا از زبان عروسک درباره اسم عروسک بیشتر صحبت کنیم. توضیحاتی که ابتدای مطلب خواندیم می توانند ایده هایی برای صحبت های عروسک باشند. بعد می توانید عروسک را به دست کودک دهید تا او عروسک «سلام»ش را تکان دهد و به جای او صحبت کند.

بازی 5)

به كودك بگویید مردم شهرها و كشورهای مختلف سلام هایشان باهم فرق می كند مثلاً ژاپنی ها وقتی می خواهند به هم سلام كنند از ناحیه ی كمر كاملاً خم می شوند و چند بار سرشان را تكان می دهند. هندی ها دو كف دستشان را به هم می چسبانند و دستشان را زیر چانه می برند بعضی از سرخپوستها دستشان را مشت می كنند و روی قلبشان می گذارند. در كشور ما نیز انواع سلام وجود دارد مثل: بعضی شیرازی ها موقع سلام كردن شانه های هم را می بوسند. در لرستان افراد به هم دست می دهند هركس دست خود را می بوسد و به پیشانی می زند. در تهران و خیلی شهرهای دیگر افراد موقع سلام كردن صورت های همدیگر را می بوسند. در خیلی جاها مردم فقط با هم دست می دهند. همه این موارد نمایشی است و شما می توانید از كودك بخواهید آنها را تكرار كند و این نمایش را با شما اجرا کند. از او بپرسید كدام روش سلام كردن را می پسندند.

آموزش نکات بهداشتی و ادبی و دینی سلام کردن:

بازی 6 (آموزش نکته ی ادبی سلام کردن)

 فكر می كنی هنگام سلام كردن چه چیزهایی را باید رعایت كرد؟ پس از این صحبت چهره تان را اخم آلود كنید. حتی كمی عصبانی شوید و با همین چهره به كودكان سلام كنید. عكس العمل كودك چیست؟ حالا چهره تان را غمگین و افسرده و خسته و بی حوصله نشان دهید و به كودك سلام كنید. در آخر لبخند بزنید و با هیجان و شادی به كودك سلام كنید و از آنها بپرسید كدام سلام را بپسندید. بعد از این تمرین كودك باید درك كرده باشند كه هنگام سلام باید لبخند بزنند، چهره شادابی داشته باشند و با صدایی محكم و رسا به طرف مقابل سلام كنند.( تمرین صحیح سلام كردن به صورت نمایشی هر روز تكرار شود)


بازی 7 (آموزش نکته ی بهداشتی سلام کردن)

بسیاری از انسانها وقتی به هم می رسند همدیگر را در آغوش می گیرند و یا روبوسی می كنند. این كار پسندیده ایست آیا همیشه می توان این كار كرد؟) منتظر پاسخ كودك بمانید) بسیاری از بیماری های ما مسری است یعنی از ما به فرد دیگری منتقل می شود و فرد روبرو نیز به همان بیماری منتقل می شود (مثل سرماخوردگی) وقتی ما بیمار هستیم نباید با كسی دست بدهیم وی را در آغوش بگیریم یا روبوسی كنیم. كسی هم كه بیماری مسری دارد نباید خیلی نزدیك او برویم. حالا بعد از گفتن این نکته بازی را شروع می کنیم:

از کودک بخواهید تا با توجه به حالت شما شکل صحیح سلام کردن با شما را داشته باشد. مثلا یک بار سرفه کنید و دفعه ی بعدی سرحال باشید. کودک باید بیاموزد که در دفعه ی اول باید فقط سلام کند و دفعه بعد می تواند دست بدهد و روبوسی نیز بکند.

نکته: وقتی سرفه می کنید دستتان و یا دستمالی را جلوی دهانتان بگیرید و از او عذرخواهی کنید که نمی توانید با او دست بدهید و یا روبوسی کنید .


بازی 8 (آموزش نکته ی شرعی سلام کردن)

ابتدا از بچه ها بپرسید که مامان با بابا چه جوری سلام می کنه؟ و بعد تک تک اعضای خانواده را برایش بگویید و نمایشی ترتیب دهید . اگر کودک دختر است از او بخواهید که مثلا مامان باشد و اگر پسر است بخواهید که کودک بابا شود. حال شما با تغییر حالت هایتان نقش افراد مختلف و آشنا و غیرآشنا را به خود می گیرید. مثلا بگویید من مادربزرگ هستم و شکل خمیده ی آن را به خود بگیرید و کودک بعنوان مامان و یا بابا باید با شما سلام کند. بعد نقش انواع اشخاص محرم و یا نامحرم را به خود بگیرید و از او بخواهید که به شیوه ای که شما و یا پدرش با آن شخص برخورد می کند برخورد کند و در مواقعی که لازم است دست بدهد و روبوسی کند و هر جا که نامحرم بود باید جدی تر و با متانت تر سلام کند.  


طبقه بندی: بهداشت روان، تقویم مناسبتهای بهداشتی،
برچسب ها: سلام، بهداشت روان، بهداشتیها،

تاریخ : دوشنبه 26 مهر 1395 | 07:53 ق.ظ | نویسنده : منصوره بوجاران | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • لیونکس